Hudson Valley Area Labor Federation AFL-CIO
  • May 28, 2017
    Upcoming Events
    Hudson Catskill Central Labor Council
    May 30, 2017
    CSEA Local 836, 465 E. Main Street, Middletown, NY
    HVALF 11th Annual Labor Heroes Celebration
    Jun 09, 2017
    Dutchess Manor 263 Route 9D Beacon, NY 1250
    Executive Board Meeting
    Jun 12, 2017
    IBT 445 Hall 15 Stone Castle Road, Rock Tavern, NY 12575
    Columbia Chapter CLC Meeting
    Jun 20, 2017
    Mexican Radio Restaurant 537 Warren St Hudson, New York, 12534
    Upper Hudson Central Labor Council
    Jun 26, 2017
    NYSUT, 201 Stockade Drive, Kingston, NY
    << May 2017 >>
    S M T W T F S
    1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31
  • 2015 Election Results

    Election Results for 2015 Local Elections

    We wish to thank everyone who gave up their time to contribute to our massive Labor program this year. We made over 11,000 phone calls, knocked on over 1,000 doors and wrote to thousands of labor members encouraging them to vote. Your hard work paid off and we could not have done it without you.

    Thank you to CWA, IBEW Local 320 and 363, Iron Workers, NYSNA, NYSUT, Operating Engineers, PPSTA, Plumbers & Pipefitters, Laborers 235, 1199 SEIU, Valley Central Teachers, WCT, and many of the candidates that joined us on our walks and at our phone banks. 

    Below is a listing of Labor's endorsed candidates who were successful in the 2015 elections. 

    Hudson Valley Area Labor Federation

    • Supreme Court Judicial 3rd District: Christina Ryba
    • Supreme Court Judicial 9th District: Gretchen Walsh

    Columbia Chapter of Upper Hudson Central Labor Council

    • Hillsdale Supervisor Town Council: Robina Ward
    • Hudson Mayor: Tiffany Martin
    • Hudson Supervisor 3rd Ward: Don Moore
    • Hudson Supervisor 4th Ward: William Hughes
    • Hudson Alderman Ward 1: J. Michael O’Hara
    • Hudson Alderman Ward 2: Tiffany Garriga
    • Hudson Alderman Ward 4: Alexis Keith
    Upper Hudson Central Labor Council

    Ulster County Races:

    • County Executive: Mike Hein
    • UC Legislator District 6: Dave Donaldson
    • UC Legislator District 7: Jennifer Schwartz Berky
    • UC Legislator District 16: Tracey Bartels
    • UC Legislator District 18: Richard Parate
    • UC Legislator District 19: Manna Jo Greene
    • UC Legislator District 22: John Parate
    • UC Legislator District 23: Jon Heppner
    • City of Kingston Mayor: Steve Noble
    • Kingston Alderman 2nd Ward: Douglas Koop
    • Kingston Alderman 3rd Ward: Brad Will
    • Kingston Alderman 6th Ward: Anthony Davis
    • Kingston Alderman 8th Ward: Steven Schabot
    • Lloyd Town Council: Michael Guerriero
    • Lloyd Town Council: Joseph Mazzetti
    • Lloyd Highway Superintendent: Richard Klotz

    Greene County Races:
    Supervisor of Catskill: Doreen Davis


    Hudson Catskill Central Labor Council

    Orange County Races:

    • Orange County Court Judge: Craig Brown
    • Blooming Grove Supervisor: Robert Fromaget
    • New Windsor Supervisor: George Green
    • Port Jervis City Council at Large: David Bavoso
    Sullivan County Races:
    • SC Legislator District 2: Nadia Rajsz
    • SC Legislator District 7: Eugene Benson ((EB leads by around 12 votes after ABs where counted, but he has challenged 48 ballots that have to be ruled on)
    • SC Legislator District 9: Alan Sorensen
    • Bethel Supervisor: Daniel Strum
    • Bethel Town Council: Vicky Simpson
    • Bethel Highway Superintendent: Patrick Cunningham
    • Bethel Town Justice: Cindy Barber
    Dutchess County Central Labor Council
    • Dutchess County Executive: Marcus Molinaro
    • DC Legislator District 4: Hannah Black
    • DC Legislator District 8: Craig Brendli
    • DC Legislator District 9: Kari Rieser
    • DC Legislator District 10: Barbara Jeter Jackson
    • DC Legislator District 11: Joel Tyner
    • DC Legislator District 14: Francena Amparo
    • DC Legislator District 20: Micki Strawinski
    • City of Beacon Councilman At-Large: George Mansfield
    • City of Beacon Councilman Ward 1: Peggy Ross
    • City of Poughkeepsie Mayor: Rob Rolison
    • City of Poughkeepsie Common Council Ward 5: Ann Perry
    • City of Poughkeepsie Common Council Ward 8: J. Tracy Hermann
    • Town of Dover Supervisor: Linda French
    • Town of Dover Town Council: Jane Meunier Gorman
    • Town of Dover Highway Superintendent: Joanne Mostachetti Geaham
    • Town of Poughkeepsie Town Board Ward 6: Ann Shershin
    • Town of Red Hook Supervisor: Robert McKeon
    • Town of Red Hook Town Board: Sarah Imboden
    • Town of Red Hook Justice: Jonah Triebwasser
    • Town of Wappingers Supervisor: Gregorio Quinn 
    Rockland County Central Labor Council
    • Rockland County Sheriff: Louis Falco
    • RC District Attorney: Thomas Zugibe
    • RC Legislator District 1: Douglas Jobson
    • RC Legislator District 3: Jay Hood
    • RC Legislator District 8: Toney Earl
    • RC Legislator District 11: Laurie Santulli
    • RC Legislator District 14: Aney Paul
    • RC Legislator District 15: Pat Maroney
    • Clarkstown Council: Frank Borelli
    • Clarkstown Justice: Howard Gerber
    • Clarkstown Justice: David Ascher
    • Orangetown Council: Paul Valentine
    • Stony Point Supervisor: Jim Monaghan
    • Stony Point Town Justice: Bill Franks





    Page Last Updated: Nov 16, 2015 (06:37:38)
  • HVALF AFL-CIO

    Copyright © 2017.
    All Rights Reserved.

    Powered By UnionActive



    759455 hits since May 25, 2001


  • Top of Page image